Громадське обговорення про припинення діяльності «Чернявської філії Пулинського ліцею Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області» шляхом ліквідації
1. Найменування організатора громадського обговорення- Пулинська селищна рада.
2. Ініціатор громадського обговорення - Пулинська селищна рада
3. Мета: врахування думки жителів Пулинської громади щодо ліквідації закладу освіти Пулинської селищної ради.
Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26, статті 60 Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту»:
І. Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
ІІ. Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади.
ІІІ. Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради.
4. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту, відповідного рішення засновника.
Згідно з Конституцією України (ст. 143): «Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції».
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 26): «Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради».
Головне у закладі освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навики, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні. На жаль, з кожним роком у громаді, як і в Україні в цілому, зменшується народжуваність, відповідно зменшується і кількість учнів.
Значна видаткова частина бюджету Пулинської територіальної громади використовується на забезпечення надання освітніх послуг. Тому проблемою залишається утримання та належне функціонування закладів освіти із малою наповнюваністю учнів. Так, у Чернявській філії Пулинського ліцею у поточному навчальному році навчається 37 учнів, вартість утримання одного учня даного закладу становить 62 422,70 грн. Такі затрати спрямовуються не на розвиток галузі чи забезпечення якості освіти, а виключно на оплату праці, утримання приміщення та сплату комунальних платежів.
Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів не вистачає педагогічних кадрів, один учитель, як правило, викладає кілька навчальних предметів, не завжди у закладі освіти є профільний фахівець, тому вчителі вимушено викладають предмети, які не є їхньою основною спеціалізацією. Через це деякі предмети можуть або викладатися формально, або не викладатися взагалі, є дефіцит вчителів з окремих предметів. Усе це впливає на освіту дитини. У класах, де менше 5-ти учнів організовано індивідуальне навчання, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді, учні таких шкіл не беруть участь у різного виду олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях.
Відповідно до пункту 10 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» ( в редакції постанови КМУ від 5 березня 2024р. №245)за рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить:
з 1 вересня 2025 р. — менше 45 осіб;
з 1 вересня 2026 р. — менше 60 осіб.
На сьогодні єдиним оптимальним завданням у вирішенні проблеми малокомплектності шкіл є оптимізація мережі, зокрема ліквідація Чернявської філії Пулинського ліцею. У разі прийняття рішення про ліквідацію закладу учні продовжать навчання у Пулинському ліцеї. Підвіз буде здійснюватиметься щоденно згідно визначеного маршруту шкільним автобусом. Вивчається питання працевлаштування вчителів в школах громади.
5. Формат проведення громадського обговорення:
Пропозиції, зауваження та рекомендації приймаються в письмовій та електронній формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника з 04 квітня по 03 травня 2025 року за адресою: вулиця Незалежності 13, селище Пулини, Житомирський район, Житомирська область, до відділу освіти Пулинської селищної ради та на електронну адресу: osvita_18@ukr.net Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються і не розглядаються.
Публічне громадське обговорення (громадське слухання) відбудеться в приміщенні філії Будинку культури с. Чернявка КЗ «Центр культури і дозвілля» Пулинської селищної ради Пулино-Гутського старостинського округу вул. Шевченка, 54 - 10 травня 2025 року о 10.00 год., 31 травня 2025 року о 10.00 год.
6. Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Олена ГУЗЮК – перший заступник голови Пулинської селищної ради. Контактна особа – Наталія ОПАНАЩУК - начальник відділу освіти Пулинської селищної ради.
7. Результати проведення громадського обговорення будуть опубліковані на офіційному сайті Пулинської селищної ради.